نام گروه: مونسپلmoonspellMoonspell

سال تاسیس: 1992

وضعیت: فعال

سبک: دوم دث/ گوتیک دوم

خواستگاه: پرتغال

اعضای کنونی گروه

فرناندو ریبیرو : وکالز

ریکاردو آموریم : گیتار

میگل گاسپر : درامز

پدرو پایژائو : کیبرد – گیتار

مونسپل گروه گوتیک متالی هست که ابتدا در سال 1989 و با نام «Morbid God» توسط فرناندو ریبیرا (وکالز) ، آرس ( گیتار باس ) و دو تن از اعضای پیشین گروه ، با عنوان یک گروه بلک متال شکل گرفت و بارها با نظرات متعدد کارشناسان و استدلال هوادارانی که به یکی از دو شاخه ی دوم تعلق دارند، دوم دث و یا گوتیک دوم توصیف شده است. درهرصورت ، فرناندو ریبیرا خواننده ی گروه پافشاری می کند که «devilish music» یا موسیقی اهریمنی اصطلاح شایسته تری ست ، همچنانکه او از Luciferian Saga به عنوان یک تاثیرعمده یاد میکند.

گروه تا سال 92 که تصمیم گرفتند نام خود را به Moonspell تغییر دهند آهنگ های دمو و ایپی خود را ضبط کردند. آنها این رویه را تا زمان انتشار دموی Anno Satanae در سال 93 که نقطه ی عطفی در پیشرفت آنها بود ، یعنی هنگامیکه Cradle of Filth را در سال 94 در کنسرتی در لیسبون ساپورت کردند ادامه دادند و اندکی بعد از آن آلبوم Under the Moonspell را منتشر ساختند. سپس آنها با کمپانی Century Media Records قراداد بستند و آلبوم Wolfheart را عرضه کردند. انتشار آلبوم Irreligious در سال 96 توجه بیشتری را برانگیخت . آهنگ «Opium» درسبک های مختلفی منتشر شد و موزیک ویدئوی آن نیز پخش شد. این یکی از مشهورترین قطعات گروه بود و بارها در برنامه های زنده اجرا شد.

گروه به ساختن آهنگ های خود ادامه داد و در طول زمان تاثیرات زیادی از سبک های متفاوتی چون بلوز ، گوتیک راک و موسیقی کلاسیک و شاخه های مختلف متال گرفت.

در اوایل سال 2004 گروهی بر پایه ی موسیقی جز (Jazz) آهنگی را به نام «I’ll see you in my dreams» برای یک فیلم ترسناک پرتغالی که نامی مشابه نام گروه داشت ضبط کردند . آلبوم سال 2003 آنها «The Antidote« زمینه ای برای نوشتن رمانی از خوزه لوئیس پیژوتو، با نام خود گروه شد.

بعد از اینکه گروه از ادامه همکاری با Century Media منصرف شد ، قراردای برای حق پخش سه آلبوم خود با SPV/Steamhammer امضا کرد . آلبوم نخست آنها Memorial نام گرفت و در سال 2006 منتشر شد.هم اکنون مونسپل برای انتشار DVD با عنوان «Lunar Still» کار می کند اما برخی مسایل مربوط به مجراهای قانونی باعث به تاخیر افتادن این موضوع شده است.جالب اینکه قرار بوده این DVD در سپتامبر 2005 منتشر شود.

مونسپل را بسیاری از هواداران متال، بخصوص اولداسکول و بلک متال یک گروه بی کیفیت قلمداد می کنند.و یکی از منفورترین گروهای زیرزمینی متال در پرتغال بشمار می آید. فرناندو ریبیرو به خاطر نظرات و اعتقاداتش ، در مصاحبه های خود بسیار ستیزه جو و پرخاشگراست. بسیاری معتقدند که او زمانی که از صدای ساده ی خود بهره می برد ، یک وکالیست بسیار ضعیف است.جنبه ی دیگر انتقادات متوجه تغییر استایل بحث برانگیزگروه بعد از آلبوم Irreligious وتنها گروه متال کشورپرتغال بودن ازحیث رسمیت بین المللی است ، در اینجا افراد بسیاری ادعا می کنند که گروهای بهتری در این کشور از قبیلThanathoschizo, Oratory, Tarantula یا Ramp وجود دارند که مستحق توجه و تفسیر بیشتری از مونسپل هستند.

Advertisements